اکورد شناسی

آکوردشناسی به دانشِ شناسایی آکوردهای مختلف و وجه تمایز و وجه تسمیهٔ آنها گفته می‌شود. ساده‌ترین آکوردها، آکورد «سه صدایی» (triad) است که از یک نُت به نام نتِ پایه (tonic) به عنوان «پایه آکورد» و نت دیگری به نام میانی (که نسبت به پایه فاصلهٔ سوم دارد) به عنوان «سوم آکورد» و نتی که با پایه فاصلهٔ پنجم دارد (نمایان) به عنوان «پنجم آکورد» تشکیل شده‌است. اگر یک فاصلهٔ سوم به بالای سومین (آخرین) نتِ «آکورد سه‌صدایی» (تریاد) اضافه شود، آکورد «چهار صدایی» (tetrad)، و با اضافه شدنِ فاصله‌های سوم دیگر به همین ترتیب، آکورد «پنج‌ صدایی» (pentad)، آکورد «شش‌ صدایی» (hexad)، و آکورد «هفت‌ صدایی» (heptad) به وجود می‌آید.

انواع آکورد در یک گام[ویرایش]

 
آکوردهای چهارگانه
  1. آکورد ماژور ( Major chord): فاصله پایه تا سوم آکورد (تیرس آکورد)، «سوم بزرگ» و فاصله پایه تا پنجم آکورد، «پنجم درست» است. به این آکورد، آکورد کامل ماژور می‌گویند. به عنوان مثال «آکورد دو ماژور» متشکل از نت‌های (دو، می و سل) است.
  2. آکورد مینور (Minor chord): فاصله پایه تا سوم آکورد (تیرس آکورد)، «سوم کوچک» و فاصله پایه تا پنجم آکورد، «پنجم درست» است. به این آکورد، آکورد کامل مینور می‌گویند. به عنوان مثال «آکورد دو مینور» متشکل از نتهای (دو، می بمل و سل) است.
  3. آکورد افزوده (Augment chord): فاصله پایه آکورد تا سوم آکورد، «سوم بزرگ» و فاصله پایه تا پنجم، «پنجم افزوده» است. به عنوان مثال «آکورد دو افزوده» متشکل از نتهای (دو، می و سل دیز) است.
  4. آکورد کاسته (Diminish chord): فاصله پایه آکورد تا سوم آکورد، «سوم کوچک» و فاصله پایه آکورد تا پنجم، «پنجم کاسته» است. به عنوان مثال «آکورد دو کاسته» متشکل از نتهای (دو، می بمل و سل بمل) است.[۲]
  5. به عبارتی دیگر :

  6. هر آکوردی که از یک فاصله «سوم بزرگ» و یک فاصله «سوم کوچک» تشکیل شود «آکورد ماژور» است.
  7. هر آکوردی که از یک فاصله «سوم کوچک» و یک فاصله «سوم بزرگ» تشکیل شود «آکورد مینور» است.
  8. هر آکوردی که از دو فاصله «سوم بزرگ» تشکیل شود «آکورد افزوده» است.
  9. هر آکوردی که از دو فاصله «سوم کوچک» تشکیل شود «آکورد کاسته» است.


برای یادگیری حرفه ای موسیقی

همین الان اقدام کنید


پیش ثبت نام

شیراز ، فلکه گاز، صد متر به سمت میدان اطلسی، طبقه فوقانی نان فانتزی آرتا، آموزشگاه موسیقی اردیبهشت شیراز

تلفن : 07132276595

موبایل : 09172499964

ایمیل: info@shiraz-music.com

اینستاگرام : ordibehesht_music_academy@

تلگرام : ordibehesht_music_academy@

آموزشگاه موسیقی اردیبهشت ،تخصصی ترین و جزء بهترین آموزشگاه موسیقی در شیراز افتخار دارد با همکاری اساتید و دانش آموختگان رشته موسیقی در مقاطع کارشناسی موسیقی و کارشناسی ارشد موسیقی و اساتید فعال در عرصه نوازندگی گروه های موسیقی پاپ ، موسیقی کلاسیک وموسیقی ایرانی، نگرشی آکادمیک ، مهارتی و متفاوت از روش سایر آموزشگاه ها را سرلوحه فعالیت های خود قرار داده است.

طراحی و بهینه سازی: گروه طراحی سیرن